OLD - Sportovní areál při ZŠ Bystřice u Benešova
Rozpočet
17 500 000 Kč
Termín
červen 2022
Financování
rozpočet města, dotace
Priority
Kvalita života ve městě
Popis
Celkový popis stavby
B.2.1. Základní charakteristika stavby a jejího užívání
- nová stavba nebo změna dokončené stavby, u změny stavby údaje o jejich současném stavu, závěry stavebně technického, popřípadě stavebně historického průzkumu a výsledky statického posouzení nosných konstrukcí
Výstavba sportovišť, ploch a objektů SO-01 až SO-15 je stavbou novou.
- účel užívání stavby
Navrhovaná stavba bude po realizaci užívána jako celek nejen pro sportovní činnost ZŠ při výuce a odpočinku mezi vyučováním. Sportoviště bude neveřejné, přístupné na základě provozního řádu zřizovatele, Města Bystřice u Benešova.
- trvalá nebo dočasná stavba
Jedná se o trvalou stavbu.
- Informace o vydaných rozhodnutích o povolení výjimky z technických požadavků na stavby a technických požadavků zabezpečujících bezbariérové užívání stavby
Projektová dokumentace splňuje obecné požadavky na výstavbu vyplývající ze „ Stavebního zákona“ (zákon č. 183/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů).
Rozhodnutí o povolení výjimky se týká umístění mobilních dvojbuněk pro odstavení kol., tzv. cyklogaráže. V počtu 15 kusů jsou umístěny podél společné hranice parcely stavebníka p.č.p. 1232/4 s parcelou p.č.p 1232/1, která je ve vlastnictví manželů Dvořákových.
- Informace o tom, zda a v jakých částech dokumentace jsou zohledněny podmínky závazných stanovisek dotčených orgánů
Projektová dokumentace je v souladu s požadavky dotčených orgánů, které jsou součástí této PD v samostatné části E. Dokladová část. Napojení na tech. infrastrukturu venkovního osvětlení v areálu bude provedeno na stávající rozvody.
- ochrana stavby podle jiných právních předpisů (kulturní památka apod.)
Nevzniká
- navrhované parametry stavby - zastavěná plocha, obestavěný prostor, užitná plocha, počet funkčních jednotek a jejich velikosti, počet uživatelů / pracovníků apod.)
Zastavěné plochy navrhovaných objektů:
SO-01: Atletický ovál + víceúčelové hřiště……………2329,3 m2
SO-02: Beachvoleyball………………………………….308,0 m2
SO-03: Vrh koulí……………………………………….. 280,0 m2
SO-04: Hřiště družina ZŠ………………………………. 50,0 m2
SO-05: Hřiště pro jízdní hry…………………………… 860,0 m2
SO-07: Sklad sportovního nářadí ……………………… 18,0 m2
SO-06: Plocha pro sdružené hry…………………………448,0 m2
SO-08: Zahradní kuželky……………………………….. 9,2 m2
SO-09: Petanque………………………………………… 60,0 m2
SO-10: Parkoviště, zpevněné plochy…………………….223,0 m2
SO-11: Cyklogaráže……………………………………. 299,5 m2
SO-12: Chodník………………………………………… 85,75m2
1. základní bilance stavby - potřeby a spotřeby médií a hmot, hospodaření s dešťovou vodou, celkové produkované množství a druhy odpadů a emisí, třída energetické náročnosti budov apod.)
- Bilance EI
Instalovaný příkon:
-osvětlení sportovních ploch 6 kW
- doplněná sadová svítidla 2 kW
- sklad nářadí 0,2 kW
- zásuvkový pilíř 0,5 kW
- Bilance srážkových vod
je stanovena výpočtem ASIO, který je nedílnou součástí příloh této souhrnné technické zprávy.
- základní předpoklady výstavby - časové údaje o realizaci stavby, členění na etapy)
Termín zahájení a dokončení stavebních prací bude určen stavebníkem a bude záviset na vyjádření příslušných dotčených orgánů státní správy, vydání stavebního povolení a případné získání dotace z Evropských fondů či fondů ČR.
- orientační náklady stavby
Předpokládané pořizovací náklady na provedení stavby jsou neveřejné, protože jsou předmětem výběrového řízení.
- základní předpoklady výstavby - časové údaje o realizaci stavby, členění na etapy)
Termín zahájení a dokončení stavebních prací bude určen stavebníkem a bude záviset na vyjádření příslušných dotčených orgánů státní správy, vydání stavebního povolení a případné získání dotace z Evropských fondů či fondů ČR.
Předpokládaný termín zahájení prací - 10/2019
Předpokládaný termín dokončení prací - 10/2023
Předpokládá se, že stavba nebude členěna na etapy.
B.2.2. Celkové urbanistické a architektonické řešení
- urbanismus – územní regulace, kompozice prostorového řešení
Navrhované stavby a stavební úpravy respektují obecné požadavky stavebního zákona týkající se umístění staveb v zastavitelném území. Herními plochami, ani plochami zpevněnými nedochází k objemovým změnám budov ve stávajícím areálu, stavba není předmětem urbanistického řešení v lokalitě.
Navrhovaná sportoviště jsou v rámci funkčního využití území v souladu. V současné době je v předmětném prostoru rovněž sportoviště, ale bez konkrétních hracích ploch, nové tento projekt navrhuje.
Architektonické řešení vychází z možností daných prostorem volných ploch v návaznosti na záměr využití těchto ploch zřizovatelem a provozovatelem ZŠ + MŠ.
Víceúčelové hřiště je navrženo s polyuretanovým povrchem EP 10 mm ve 2 barvách ( zelená – červená) s barevným lajnováním dle jednotlivých sportů. Běžecká dráha a skok do dálky jsou s polyuretanovým povrchem SB 13 mm v barvě červené s bílým lajnováním.
Oplocení víceúčelového hřiště je navrženo v barvě zelené, výšky 4,0 m a je natažené na ocelových sloupkách žárově zinkovaných. Oplocení hřiště školní družiny bude ve shodném tvaru a materiálu, jaké je provedeno po obvodu stávajícího hřiště MŠ. Jedná se o pozinkované ocelové rámy s oboustranným svislým obložením dřevěnými prkny o nestejné šířce. Barva bude přírodně hnědá, žárově zinkované ocel. rámy zůstanou bez nátěru.
Dopadové plochy pod venkovními herními prvky jsou navrženy z pryžové štěpky (např. SoftBond) a to v barvě trávově zelená a polyuretanové probarvené plochy (např. SmartSoft) v barevném řešení jednotlivých herních prvků.
Plocha pro beachvoleyball bude písková, pro petanque z jemného štěrku. Kruh pro vrh koulí bude betonový, dopadová plocha bude vymezována na trávníku plastovými pásy.
Součástí navrhovaných sportovních objektů je prodloužení přístupového chodníku na jižní straně areálu, v místě původní dráhy pro skok do dálky. Povrch stávající povrch asfaltového hřiště bude nově zrekonstruován z asfaltobetonu. Stávající areálové parkoviště severně od sportovní haly bude rozšířeno a to rovněž s povrchem z asfaltobetonu. Navazující plocha pro umístění cyklogaráží, která bude propojena až ke stávajícímu chodníku objektu školy na západní straně areálu, bude ze zámkové dlažby.
V souladu s cíli a úkoly územního plánování a s ohledem na souvislosti a charakter území, bude dodrženo obecných požadavků dle vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, především stanovování podmínek využívání a umisťování staveb na nich, které nezhoršuje kvalitu prostředí a hodnotu území.
POLOHOPISNÉ A VÝŠKOPISNÉ UMÍSTĚNÍ HLAVNÍCH OBJEKTŮ STAVBY:
Polohové a výškopisné umístění jednotlivých SO je řešeno vytyčovací osou X a Y, které jsou vedeny z vytyčovacího bodu VB1 na jihovýchodního rohu dvorního objektu ZŠ s určením výškového fixu na jeho patě = 365,44 m.n.m.
Objekt SO-01: Atletický ovál + víceúčelové hřiště je osově od vytyčovacích přímek natočen o 2°, vytýčení je navrženo na střed podélné a příčné osy hřiště Od vytyčovacího bodu VB1 je na ose X vzdálen střed 52,825 m
po ose Y pak 18,55 m.
Výškové umístění plochy hřiště: 364,60 m.n.m.
Objekt SO-02: Beachvoleyball je osově rovnoběžný s osami X a Y. Západní strana hřiště je od vytyčovacího bodu VB1 po ose X vzdálena 2,00 m. Jižní strana hřiště je po ose Y vzdálena 52,50 m.
Výškové umístění plochy: 365,00 m.n.m.
Objekt SO-03: Vrh koulí je osově od vytyčovacích přímek natočen o 8°, středem kruhové výseče od vytyčovacího bodu VB1 je na ose X je ve vzdálenosti 37,80 m a od osy Y 49,00 m.
Výškové umístění kruhu: 365,00 m.n.m.
Objekt SO-04: Hřiště družina ZŠ navazuje na stávající hřiště MŠ v celé jeho šířce až do vzdálenosti je od vytyčovacího bodu VB1 po ose Y 48,050m
Výškové umístění plochy: 365,00 m.n.m.
Objekt SO-05: Hřiště pro jízdní hry je umístěno na stávajícím prostoru původního parkoviště. Jeho poloha ani výškové uspořádání se nemění.
Výškové umístění plochy: 365,00 m.n.m.
Objekt SO-06: Plocha pro sdružené hry je osově rovnoběžně s osami X a Y. Západní strana hřiště je od vytyčovacího bodu VB1 po ose X vzdálena 6,735 m. Jižní strana hřiště je po ose Y vzdálena – 3,300 m.
Výškové umístění plochy: 364,70 m.n.m.
Objekt SO-07: Sklad sportovního nářadí je východním štítem umístěn v prodloužení střední podélné osy víceúčelového hřiště ( od vytyčovacího bodu VB1 po ose X ve vzdálenosti 52,825 m) a jižním průčelím kolmo na osu Y ( od vytyčovacího bodu VB1 po ose Y ve vzdál. 49,000 m).
Výškové umístění +-0,000 = 365,15 m.n.m.
Objekt SO-08: Zahradní kuželky jsou umístěny v prostoru mezi stávajícím hřištěm MŠ a plochou pro sdružené hry tak, aby byly mimo stávající vzrostlý strom. Výškově budou sledovat stávající terén po vyrovnání plochy po realizaci všech sportovních ploch a budování terénních úprav.
Výškové umístění plochy: 364,80 m.n.m.
Objekt SO-09: Petanque je osově rovnoběžně s osami X a Y. Západní strana plochy je od vytyčovacího bodu VB1 po ose X vzdálena 20,350 m. Severní strana hřiště je po ose Y vzdálena – 68,835 m.
Výškové umístění plochy: 365,00 m.n.m.
B.2.3. Celkové provozní řešení, technologie výroby
Navrhované sportoviště bude užíváno jako celek pro sportovní činnost žáků ZŠ a MŠ.
Sportoviště bude neveřejné. Areál je není určen pro veřejnost, školní děti budou užívat sanitární zařízení ve školní budově.
Provoz bude stanoven provozním řádem zpracovaným ZŠ a schváleným Městem Bystřice u Benešova.
B.2.4. Bezbariérové užívání stavby
Zásady řešení přístupnosti a užívání stavby osobami se sníženou schopností pohybu nebo orientace včetně údajů o podmínkách pro výkon práce osob se zdravotním postižením:
Sportoviště je kompletně navrženo jako bezbariérové a všechny herní plochy i plochy pojízdné a pochozí splňují opatření požadované vyhláškou č.398/2009 Sb. Jedná se o bezbariérové užívání staveb a zajištění orientace nevidomých a slabozrakých.
B.2.5. Bezpečnost při užívání stavby
Dokončenou stavbu schopnou samostatného užívání lze užívat na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo vydání souhlasu s užíváním stavby.
Při výstavbě musí být dodrženy obecné požadavky na výstavbu.
Stavba je navržena a na stavbu jsou použity jen takové výrobky, materiály a konstrukce, jejichž vlastnosti z hlediska způsobilosti stavby zaručují, že stavba při správném provedení a běžné údržbě po dobu předpokládané existence splní požadavky na mechanickou odolnost a stabilitu, požární bezpečnost, hygienu, ochranu zdraví a životního prostředí, bezpečnost při udržování a užívání stavby, ochranu proti hluku a na úsporu energie a ochranu tepla.
B.2.6. Základní charakteristika objektů
- stavební řešení
V rámci přípravy stavby bude provedeno oplocení celého staveniště, popř. dílčích částí podle staveništního harmonogramu. Dále bude provedeno odstranění dílčích částí orniční vrstvy v ploše stavby, kde se nachází travní porost. V místech, kde jsou podkladní vrstvy z původního hřiště a dráhy pro skok do dálky vč. doskočiště, budou tyto odstraněny. Pod herními plochami bude vyrovnáno podloží do rovin dle výškových úrovní jednotlivých ploch, stabilita podloží bude zajištěna geosyntetickou technologií. Pak následně provedeny drenážní systémy pod jednotlivými plochami.
SO-00: PŘÍPRAVA STAVBY:
V rámci přípravy stavby bude provedeno oplocení celého staveniště, popř. dílčích částí podle staveništního harmonogramu. Dále bude provedeno kácení stromů a odstranění dílčích částí orniční vrstvy v ploše stavby, kde se nachází travní porost. V místech, kde jsou podkladní vrstvy z původního hřiště a dráhy pro skok do dálky vč. doskočiště, budou tyto odstraněny. Pod herními plochami bude vyrovnáno podloží do rovin dle výškových úrovní jednotlivých ploch a provedena stabilizace podloží v úrovni HTÚ (hrubých terénních úprav na pláni). Dále konkrétně popsáno v jednotlivých stavebních objektech.
SO-01: ATLETICKÝ OVÁL + VÍCEÚČELOVÉ HŘIŠTĚ
Víceúčelové hřiště o rozměrech 40,0 m x 24,0 m je navrženo v dvou barvách, červené a zelené s barevným lajnováním podle jednotlivě navržených hracích ploch. Hřiště je umístěno podélnou osou v orientaci převážně sever – jih.
Povrch hřiště je z polyuretanového materiálu (např. PORPLASTIC EP court), skládající se ze základní vrstvy (např. POPRLASTIC T770) a barevné vrchní vrstvy (např. PORPLASTIC EPDM), o celkové tloušťce 10 mm, na podkladním vodopropustném nosném asfaltovém systému. Lajnování navrženo rovněž z PUR materiálů (např. Porplastic X990) v barvách vybraných dle jednotlivých sportů.
Víceúčelové hřiště je navrženo pro sporty:
1 x tenis, 2x volejbal, 2 x nohejbal, házená, malá kopaná a florbal. Dále je možné hřiště doplnit i lajnováním na softenis a badminton.
Atletický ovál obsahuje sprinterskou rovinku se 3 dráhami, sektor pro skok vysoký, sektor pro skok daleký a 1 x streetball.
Sejmutí zeminy v ploše pláně HTÚ bude prováděno postupně, společně s prováděním stabilizace podloží a následnou vrstvou štěrkodrtí s drenážemi pod hřištěm. Jednotlivé skladby štěrkodrtí musí být hutněny po vrstvách max. 200 mm tlustých. Po vytvoření nosné vrstvy podloží musí být provedeno kontrolní měření únosnosti na pláni HTÚ. Následně bude realizována podkladní štěrková vrstva zpevněných ploch a provedeno kontrolní měření podkladních vrstev před pokládáním asfaltobetonů.
Na pláni hřiště bude provedena stabilizace podloží z důvodu vysoké hladiny spodní vody. Navrženo je použití vysokopevnostních geomříží, které jsou schopny zajistit požadovanou hodnotu modulu přetvárnosti Edef,2 min.20MPa. Doporučená hodnota podloží pro pokládku dalších vrstev skladby je 35MPa.
S použitím výztužné geomříže bude dosaženo větší únosnosti štěrkové vrstvy, ale je třeba tyto vrstvy také odseparovat od pláně. Zde bude vhodné použít netkanou geotextilii ze 100% polypropylenu s vyšší odolností proti protlačení (CBR 4,4kN) (například POLYFELT TS 80). Geomříž pak doporučuji umístit na 1.třetinu štěrkové vrstvy a dosypat zbylé 2/3 a zhutnit. Geomříž doporučuji s tuhým žebrem, například THRACE TG 40-40 S ,S PEVNOSTÍ 40kN/m.
Drenáže.
Jsou navrženy ve štěrkové „balu“ spádováním sběrných drenů z trubek FLEXi DN 100 mm ve spádu podélně 0,5% do příčného svodného drenu z trubek FLEXI DN 150 mm ve spádu rovněž 0,5 %. Sběrný dren bude zaústěn do štěrkové odvodňovacího úžlabí, ze kterého bude postupně prováděno vsakování ke kořenům nově navrhované zeleně podél stávajícího oplocení areálu na východní straně. Rozvod bude zajištěn přípojkou FLEXI DN 150 mm, který je navržena na východní straně plochy hřiště v místě nad jeho příčnou osou. Celkový retenční objem je výpočtem ASIO stanoven na 13,00 m3.
Drenážní koberec AKDH a AKDJ je navržen tak, aby v co možná největší míře odváděl dešťovou vodu z plochy celého hřiště. Průtok těchto asfaltových vrstev je cca 160/ l/ h / m2.
Celková délka drenážního systému…………… FLEXI DN 100 551,0 bm
…………….FLEXI DN 150 35,0 bm
Přípojka do odvodňovacího úžlabí……………. FLEXI DN 150 8,0 bm
Retenční objem………………………………………………….. 13,00 m3
Skladba vrstev víceúčelového hřiště :
Polyuretanový sportovní povrch ………………………..…………… 10 mm
asfaltový koberec drenážní jemnozrnný………………………………. 40 mm
asfaltový koberec drenážní hrubozrnný………………………………. 40 mm
štěrkodrť 0/32…………………………………………………………. 60 mm
štěrkodrť 32/63 s geomříží..…………………………………………. 200 mm
(geomříž umístit na 1.třetinu štěrkové vrstvy)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem……………………………………………………………….. 350 mm
Plocha hřiště bude ukončena betonovými obrubníky, víceúčelové hřiště bude oploceno polypropylénovým oplocením v barvě zelené, na ocel. sloupkách žárově zinkovaných. Celková výška oplocení je 4m. Vzdálenost sloupků je 3 m. V krajních polích a polích sousedících se vstupní brankou jsou zabudované vzpěry. Vzdálenost vzpěr je max. 20 m. Sloupky jsou zabetonovány ve vyhloubených jámách o prům. 25 cm. Použit beton B15, hl. jam 0,9 m. Vsazená ocelové brána bude opatřena dvojnásobným nátěrem v barvě oplocení a opatřena zámkem a kováním. Součástí brány budou vstupní vrátka jednokřídlová. Na kratších stranách hřiště, za liníí oplocení, budou pevně vsazeny 2 fotbalové branky.
Běžecká dráha a dráha pro skok do dálky jsou navrženy do betonových obrubníků zahradních, 500x50x200 mm, uložených do betonového lože.
Výšková úroveň běžecké dráhy bude shodná s úrovní víceúčelového hřiště uvnitř atletického oválu.
Podkladní vrstvy drah a jejich realizace jsou shodné s výše uvedeným postupem prací u víceúčelového hřiště.
Na pláni dráhy je požadována hodnota modulu přetvárnosti Edef,2 min.20MPa, doporučená hodnota 35MPa.
Běžecká dráha je navržena s polyuretanovým povrchem (např. Porplastic SB economic) v tl. 13 mm. Skládá se ze základní elastické vrstvy 10mm s finálním nástřikem 2 x strukturovaný, o celkové tloušťce 2-3 mm, v barvě červené. Lajnování provedeno z PUR materiálu (např. Porplastic X990) v barvě bílé.
Skladba vrstev běžecké dráhy :
Polyuretanový sportovní povrch …………………...………………… 13 mm
asfaltový koberec drenážní jemnozrnný………………………………. 40 mm
asfaltový koberec drenážní hrubozrnný………………………………. 40 mm
štěrkodrť 0/32…………………………………………………………. 60 mm
štěrkodrť 32/63 s geomříží …………………………………………. 200 mm
(geomříž umístit na 1.třetinu štěrkové vrstvy)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem……………………………………………………………….. 353 mm
I u dráhy skoku do dálky je rozběhová dráha navržena do betonových obrubníků zahradních 500x50x200 mm, uložených do betonového lože. Vlastní povrch rozběhu je navržena s polyuretanovým povrchem (např. Porplastic SB economic) v tl. 13 mm. Skládá se ze základní elastické vrstvy 10mm s finálním nástřikem 2 x strukturovaný, o celkové tloušťce 2-3 mm, v barvě červené. Lajnování provedeno z PUR materiálu (např. Porplastic X990) v barvě bílé.
Skladba vrstev běžecké dráhy :
Polyuretanový sportovní povrch …………………..………………… 13 mm
asfaltový koberec drenážní jemnozrnný………………………………. 40 mm
asfaltový koberec drenážní hrubozrnný………………………………. 40 mm
štěrkodrť 0/32…………………………………………………………. 60 mm
štěrkodrť 32/63………………………………………………………. 200 mm
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem……………………………………………………………….. 353 mm
Doskočiště bude pískové, ohraničené pryžovými obrubníky, odrazová hrana z dřevěného břevna.
Skladba vrstev doskoku :
Písek říční jemnozrnný………………………………………………. 300 mm
geotextílie
štěrkodrť 0/32…………………………………………………………. 60 mm
štěrkodrť 32/63 s geomříží..…………………………………………. 200 mm
(geomříž umístit na 1.třetinu štěrkové vrstvy)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem……………………………………………………………….. 560 mm
SO-02: Beachvoleyball
Hřiště na plážový volejbal je obdélník o rozměrech 16 x 8 m, kolem kterého volná je zóna nejméně 3,0 m široká na všech stranách. Volný hrací prostor je nad hrací plochou, který je bez jakékoliv překážky. Volný hrací prostor musí měřit nejméně 7 m od povrchu hrací plochy. Hrací povrch sestává ze zarovnaného písku. Všechny čáry jsou 50 mm široké, musí být výrazné a v kontrastu k barvě písku. Dvě postranní a dvě zadní čáry vymezují vlastní hřiště. Neexistuje středová čára. Všechny čáry jsou umístěny uvnitř hřiště a jsou jeho součástí. Jsou vyrobeny pásky z odolného materiálu a jakákoliv nechráněná lanka jsou vyrobeny z měkkého a pružného materiálu. Zóna podávání je 8 m široká zóna za zadní čarou, která se rozprostírá po konec volné zóny. Síť je umístěna svisle nad středem hřiště, o různě nastavitelné výšce pro muže a ženy. Sloupy, na kterých je upevněna síť, musí být připevněny ve stejné vzdálenosti 0,7 – 1,0 m od obou bočních čar k obložení sloupů. Jsou vysoké 2,55 m a nastavitelné. Vymezení hřiště je pryžovým obrubníkem, osazeným do betonového lože. Pod hřištěm je ve spodní skladbě štěrků odvodňovací drenáž, krytá geotextílií. Retenční objem je vypočtený programem ASIO na 1,00 m3.
Horní vrstva je z křemičitého písku o tloušťce vrstvy min. 400 mm.
Skladba vrstev :
Křemičitý písek ……………………………………….………. min. 400 mm
Geotextílie 400 g/m2
štěrkodrť 32/63………………………………………………………. 150 mm
Drenáž DN 100 krytá geotextílií ve štěrkodrti
Souvrství upravené pláně hutněné min.na 20 MPa
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem……………………………………………………………….. 550 mm
SO-03: Vrh koulí
Sestává z kruhu vybetonovaného do kruhové obruče o průměru 2,135 m, výšce 70 mm a šířce obruče 5 mm. Vně kruhu, v délce alespoň 750 mm na obě strany od vnitřní hrany obruče, musí být vyznačeny bílé čáry široké 50 mm. Tyto čáry mohou být nakresleny nebo vytvořeny ze dřeva či jiného vhodného materiálu. Zadní hrana těchto čar musí tvořit prodloužení teoretické přímky vedené středem kruhu kolmo na osu výseče. Dopadová plocha výseče je vymezena plastovými pásy v barvě viditelně odlišné od travnatého povrchu, na který je výseč směrována.
SO-04: Hřiště družina ZŠ
Požadavkem investora bylo navržení venkovních herních prvků, které by využívaly školní děti o přestávkách a družina ZŠ při odpoledních aktivitách žáků (školní družina) odděleně od stávajícího hřiště pro MŠ. Podkladem pro výběr herních prvků byl požadavek takových, která musí splňovat požadavky pro použití na dětských hřištích do výšky pádu 2,9 mm certifikované dle ČSN EN 1177.
Vybrány byly tyto prvky:
1 – lanová průlezka
2 – věžová šplhací sestava se skluzavkou
Dopadové plochy pod venkovními herními prvky jsou navrženy z pryžové monolitické štěpky (např. SoftBond). Jedná se o jednovrstvý povrch beze spár, pod který není nutné budovat spodní stavbu či novou skladbu konstrukce podloží. Barva je navržena trávově zelená.
Skladba vrstev pro pryžové štěpky :
Pryžové štěpky……. ………………………………………………… 40 mm
Geotextílie
štěrkodrť 0/32 ………………………………………………………. 100 mm
Souvrství upravené pláně hutněné min.na 20 MPa
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem……………………………………………………………….. 265 mm
Oplocení hřiště bude navazovat rovněž na stávající oplocení hřiště MŠ a bude ze shodného materiálu i designového řešení. Jedná se o žárově zinkované ocelové rámy, na které jsou aplikovány svislé dřevěné latě o nestejné šířce a nerovnoměrně posazené po obou stranách vnitřního rámu. Barva dřevěných příčlí je přírodně hnědá. Detailní řešení bude předmětem prováděcího projektu stavby.
SO-05: Hřiště pro jízdní hry
Jedná se o využití plochy původního asfaltového hřiště. Nejedná se o klasické dopravní hřiště, ale pouze o využití plochy pro hry dětí s dětskými dopravními prostředky jako jsou koloběžky, tříkolky a malá dětská kola. Velké certifikované dopravní hřiště je ve městě samostatně realizováno na jiném místě. Toto hřiště nebude sloužit dopravní výuce, ale pouze pro zábavu dětí v době volna.
Plocha je vymezena silničními betonovými obrubníky, které zůstanou zachovány. Stávající asfaltový povrch bude zfrézován a nově položena asfatobetonová vrchní vrstva s vyspádováním ke stávajícím vpustím pro dešťové vody, které jsou v místě instalovány z předchozích let. Na takto provedené obnově povrchu bude vyznačeno vodorovné dopravní značení a osazeny dopravní svislé značky dle návrhu projektu. Viz. Výkres DZ a DDH.
SO-06: Plocha pro sdružené hry
Tato plocha je navržena pro volnočasové hry dětí mladších věkových kategorií. Jedná se o ekonomicky nejvýhodnější skladbu povrchu na štěrkovém podloží s certifikovaným povrchem. Štěrkové vrstvy je nutno hutnit postupně po max.100 mm vrstvou vibrační deskou na min. 25 Mpa. Na tuto pláň je provedena vrstva ze štěrkodrti frakce 0-4 mm a následně polyuretanový podklad SBR 25mm, dále pak finální PUR povrch EPDM 10 mm v různých barevnostech. (např, SmartSoft) celkem. Je nutno dodržet požadavek plně probarvené vrstvy. Nástřikový materiál totiž není schopen odolávat klimatickým podmínkám a velmi brzy dochází k jeho obroušení a destrukci.
Skladba vrstev pro sdružené hry :
Polyuretanový celoprobarvený EDPM ..……………………………… 10 mm
Polyuretanový celoprobarvený SBR …………..…………………..… 25 mm
štěrkopísek 0/4..………………………………………………………. 30 mm
štěrkodrť 0/32 ………………………………………………………. 200 mm
Souvrství upravené pláně hutněné min.na 20 MPa
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Celkem……………………………………………………………….. 265 mm
Na severní straně plochy jsou navrženy 2 houpačky „vosí hnizdo“ a jeden kolotoč „lanová pyramida“. Na jižní polovině pak z plně probarveného materiálu dvě šachovnice a 3 skákací panáci. Ty lze pojednat jak v designu se zvířátky, tak i v designu s číslicemi, dle výběru investora. V ploše je možné instalovat i plasticky řešených boulí k sezení či lezení. Konkrétní řešení bude předmětem realizační dokumentace stavby v další fázi přípravy projektu.
SO-07: Sklad sportovního nářadí
Stavebně se jedná o typovou jednopodlažní buňku na zakázku vyrobenou.
Barva vnějšího opláštění smaragdově zelená RAL č. 6001 .
Nosná konstrukce stavební buňky - ocelový samonosný rám, svařený z ohraňovaných profilů 3 a 4 mm. Rohové prvky jsou svařované a odpovídají ISO normě.
Podlaha - ocelové profily přivařené k nosnému rámu. Spodní část je z Pz plechů, horní z dřevotřískových desek, na kterých je položena krytina PVC. Vnitřní prostor je vyplněný minerální vatou s vloženou parotěsnou zábranou. Podlaha má nosnost 2,5 kN/m2.
Stěny - boční opláštění je tvořeno ocelovou konstrukcí, může být s výplní tepelné. Součástí jsou pouze dveře dvoukřídlové, umístěné ze západní štítové strany buňky. Venkovní opláštění je trapézový plech, vnitřní plášť tvoří dřevotřískové desky, alt. sádrokarton.
Střecha - je v provedení jako stěny, krycí vrstvu tvoří trapézový plech. Dimenzována je na zatížení ve IV.sněhovém pásmu dle ČSN 730035 ( 1,5 kN/m2). Svod vody PVC v rohových sloupech. Likvidace dešťových vod je řešena vsakováním na pozemku areálu ZŠ.
Buňka je určena pro sklad sportovního nářadí, vybavena elektroinstalací pouze světelným a zásuvkovým obvodem. Zdravotní instalace se zde nenavrhuje. Areál je není určen pro veřejnost, školní děti budou užívat sanitární zařízení ve školní budově.
SO-08: Zahradní kuželky
Jde o společenskou hru s dlouhou tradicí a oblibou i u dětí. Jedná se o „ruské kuželky“, kde je čtvercový ložiskový rám s 9 kuželkami. Střed ložiskového rámu je vzdálen 1m od sloupku konstrukce pro závěs koule. Konstrukce je ze silných ocelových trubek, zabetonovaných 750 mm do hloubky v zemi. Závěsné rameno je 1,75 m dlouhé. Výška závěsu je 2,6 m. Volně visící koule má střed 120 mm nad zemí.
Vlastní plocha je buď z pískového povrchu se štěrkovým ložem, vymezená betonovými zahradními obrubníky nebo z polyuretanové hmoty SmartSoft s plným probarvením s vyznačenými značkami v kontrastní barvě.
Kuželníky jsou navrženy v počtu 3 ks.
SO-09: Petanque
je „francouzská“ společenská hra pro dvě 1–3 členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko.
Terén pro petanque není v pravidlech přímo určen. V tom je kouzlo této hry. Hráči se musí vyrovnat s nástrahami jakéhokoliv povrchu. Nejčastěji je ovšem vidět povrch podobný cestičkám v parku (udupaný písek). Rozměry hřiště je navržen o nejběžnějším rozměru 4 × 15 m.
SO-10: Parkoviště, zpevněné plochy
Součástí navrhovaných sportovních ploch v areálu je i vybudování dalších parkovacích míst v návaznosti na stávající parkovací plochu před severním vstupem do sportovní haly. Jedná se zde o účelovou plochu v uzavřeném areálu ZŠ. Tato plocha je připojena na stávající místní komunikaci, ulici Dr. E. Beneše. Tento vjezd a výjezd není předmětem změny stavby, zůstává zachován bez dalších stavebních úprav.
Jedná se o celkové přeřešení plochy tak, aby bylo možno zřídit celkem 13 nových kolmých parkovacích stání + 1 stání pro osoby se ZTP, s ponecháním volného prostoru k severnímu vstupu do stávající sportovní haly a k ploše pro cyklogaráže. Celkem tak bude k použití 20 parkovacích míst.
Povrch i skladba vozovky budou shodné se stávajícím povrchem. Jedná se o zámkovou dlažbu o tl. 80 mm v barvě šedé, osazenou do pískového lože na štěrkodrti. Vymezená bude betonovými silničními obrubníky osazenými do betonového lože.
Zpevněná plocha pro cyklogaráže bude rovněž ze zámkové dlažby, zde ale lze navrhnout dlažbu pouze o tl. 40 mm, barva pískově žlutá. Spodní konstrukce je z pískového lože a štěrkodrti o shodné skladbě jako u výše popisovaného parkoviště pro osobní auta. Ohraničená bude zahradními betonovými obrubníky osazenými do betonového lože. Tato zpevněná plocha bude na jižní straně pokračovat propojení ve smyslu chodníku se stávajícím chodníkem na severní straně hlavního průčelí ZŠ z ulice Dr. E. Beneše. Chodník bude o šířce cca 2,0 m a veden bude podél západní strany stávající trafostanice EI.
SO-11: Cyklogaráže
Tyto jsou atypickou konstrukcí vytvořenou ze spodního žárově zinkovaného ocelového rámu a střední nosné příčle, do které je přes ocelovou pružinu zakotven stojan pro 2 kola. Přední část tohoto prvku se přes pružinu zvedá a zasunuje dospod zadní části. Po umístění kola pak je znovu stažena k zemi. Kola jsou uzamčena vlastním mechanismem, nezávislým na cyklogaráži. Garáž je kotvena přes chemickou kotvu přímo do betonové zámkové dlažby. Střešní oblouky i boční stěny jsou z dvoukomůrkového polykarbonátu v průhledné či matně kouřové barvě. Každá cyklogaráž je určena pro 2 kola.
Počet navržených cyklogaráží je15 ks. Lze zde tedy umístit celkem 30 kol.
SO-12: Chodník
Stávající chodník podél jižního průčelí ZŠ bude prodloužen v místě, kde původně byla dráha pro skok do dálky, v šířce 3,50 m a délce 24,50 m. Bude proveden do zahradních betonových obrubníků s vyplněním plochy betonovou zámkovou dlažbou o tl 60 mm, osazenou do pískového lože se spodní skladbou ze štěrkodrti. Barva šedá.
SO-13: Sadové úpravy
Po dokončení všech navrhovaných sportovišť a s nimi souvisejících plocha a technických zařízení bude provedeno vyrovnání terénu s aplikací humósní vrstvy s osetím travní semenem parkovou směsí. V rámci ozelenění areálu s návazností na zajištění stínění proti slunečnímu svitu v co možná nejvyšší možné míře, je navrženo osazení vzrostlé zeleně. Vzhledem k tomu, že v přípravě stavby bude provedeno kácení stromů, doporučuje se vysázet v areálu stromy za jejich náhradu. Nové topoly však nejsou zde vhodné pro jejich rychlý vzrůst a velkou křehkost. Doporučuji sázení níže uvedených druhů listnatých stromů:
Javor, lípa s menší korunou, bříza, hloh, jeřáb……………… počet celkem 10-15 ks
Ovocné stromky………………………………………………. počet celkem 25-30 ks
V rámci realizační dokumentace bude proveden konkrétní návrh umístění a počet jednotlivých druhů stromů.
Při realizaci bude vhodné zajistit výsadbu specializovanou zahradní firmou jako subdodávku pro vybraného zhotovitele.
Zavlažovány budou dostatečně vodou z drenážních systémů. Které jsou navrženy pod plochami sportovišť se svedením do odvodňovacích úžlabí podél míst navrhované výsadby nových stromů.
SO-14: Zahradní architektura
Tvoří doplnění sportovního areálu o rekreační a odpočinkovou strukturu. Jedná se hlavně o dřevěné lavičky s opěradlem, bez opěradel pro uložení sportovních věcí dětí, případně o lavičky s opěradlem vysokým. Výběr bude předmětem detailního řešení ve fázi zpracování realizační dokumentace. Projekt pro společné povolení nabízí pouze možnosti výběru tak, aby bylo možné následně připravit položkový výkaz výměr s kontrolním oceněním pro investora.
Lavičky sportovní bez opěradla……………….. 15 ks
Lavičky sportovní s opěradlem………………... 10 ks
Lavičky odpočinkové pro teenegery…………… 8 ks
Stojan na odpadkové pytle s barevným víkem…. 7 ks
Rozmístění laviček je navrženo tak, aby bylo možné zajistit bezproblémové sekání trávy mezi nimi.
Viz Zastavovací situace.
SO-15: Kabelové rozvody + venkovního osvětlení v areálu
V areálu bude zřízena nová kabelová přípojka (kabelem CYKY-J 4x25 ) ze stávající rozvodné skříně na severní straně objektu kuchyně. Odtud bude kabel NN veden do rozvodné skříně pro sportoviště, která je navržena při severní straně objektu SO-07: skladu nářadí. Zde bude osazen hlavní rozvaděč R pro venkovní prostor, s jištěním 3x25A char.B , vyzbrojeným dle požadavků místního distributora el.
Venkovní osvětlení objektů SO-01 bude napojeno samostatným kabelem z rozvodné skříně R kabelem CYKY 4x25, na kterém bude zapojeno 6 sloupových svítidel s LED reflektory na ocelových stožárech po obvodu atletického oválu. Výška stožárů cca 14m. Stožáry budou uzemněny ve společném výkopu s kabelem VO.
Venkovní osvětlení objektů SO-02 bude napojeno rovněž samostatným kabelem z rozvodné skříně R kabelem CYKY 4x25, na něm budou zapojeny 4 sloupová svítidla s LED reflektory na ocelových stožárech po obvodu atletického oválu. Výška stožárů cca 14m. Stožáry budou uzemněny ve společném výkopu s kabelem VO.
Objekt SO-07 bude mít samostatný okruh pro vnitřní osvětlení a zásuvky.
U objektu SO-05 bude provedeno doplnění venkovního osvětlení na severní straně. Nové 2 osvětlovací body budou na ocelových žárově zinkovaných stožárech s výškou 5m, svítidla v provedení LED. Stožáry budou uzemněny ve společném výkopu s kabelem VO.
Napojení bud provedeno na stávající areálový rozvod Vo ZŠ.
U objektu SO-12 bude postaven zásuvkový pilíř jako rezerva pro budoucí napojení venkovního prostoru na možnost připojení případného dobíjení elektrokol, mobilní či datové sítě a pod. podle potřeby ZŠD, které v budoucnu může vzniknout. Tento pilíř bude napojen samostatným kabelem z hlavního rozvaděče R u objektu SO-07.
- konstrukční a materiálové řešení
viz. odstavec B.2.6.a) stavební řešení.
- mechanická odolnost a stabilita
Použité materiály a konstrukce jsou navrženy tak, aby vyhověly zatížení na ně působící v průběhu výstavby i během užívání objektu. Podmínkou je, aby při výstavbě byly dodrženy
technologické postupy a předpisy výrobců použitých materiálů.
Úprava projektu po vyjádření dotčených orgánů státní správy
1.4.2020
Vzhledem k požadavkům dotčených orgánů státní správy (DOSS) - konkrétně Odboru územního plánování Městského úřadu Benešov byl upraven projekt v části víceúčelového hřiště. Viz. přiložená upravená situace.
Získáno stavební povolení / podána žádost o dotaci / zařazeno do rozpočtu
2.4.2020
Město Bystřice získalo stavební povolení na realizaci projektu Sportovního areálu při ZŠ Bystřice a požádalo o dotaci na jeho realizaci. Zároveň na základě schváleného akčního plánu na rok 2020, který je plně v souladu se Strategickým plánem města na roky 2014 - 2020 byl tento projekt zařazen do rozpočtu města na rok 2020 a během tohoto roku by mělo proběhnout výběrové řízení na dodavatele stavby a zahájení prací na jeho realizaci.
Poslední verze jednotlivých dokumentů jsou zde ke stažení